“Zasiali fasolę w Dolinie

Gdzie piękny Dunajec z gór płynie.

Potem ją na tyczki puszczają,

Tak “Pięknego Jasia Kochają”

ŚWIĘTO FASOLI W NOWOPOLU PIĘKNY JAŚ

26 sierpnia 2023 r. odbyło się Święto Fasoli w Nowopolu. To wydarzeni plenerowe było częścią projektu ETNOPOLSKA „Gmina Wietrzychowice bliżej regionalnej kultury” realizowanego w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury. Część oficjalna rozpoczęła się od przemówień szanownych gości, którzy podkreślali, iż to święto to też uhonorowanie niełatwej pracy rolniczej.

Kolejną częścią był piękny występ Klubu Seniora Jadowniki Mokre i Klubu Seniora Miechowice Wielkie. Seniorzy śpiewali i grali ludowe pieśni w pięknych regionalnych strojach, a dzieci pod kierownictwem pani Kingi Urban tańczyły do muzyki.

O smaku fasoli, sposobie jej przyrządzania i wykorzystania w kuchni z pewnością najlepiej opowiedzieliby członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Nowopolu, którzy przygotowali na swoim stoisku degustację najlepszych potraw z fasoli. Szanowne Panie! Dziękujemy za przepyszną degustację!

Dodatkowo można było oglądać wystawę dzieł stworzonych na zajęciach praktycznych oraz wziąć udział w regionalnych konkursach, takich jak: łuskania grochu, wiercenia dziury, czy ujeżdżania byka.

O 21.00 odbył się niezwykły występ artystyczny z ogniem pt.: WATRA. Gdzie słowo WATRA oznacza OGIEŃ, z kolei w wierzeniach naszych słowiańskich przodków WATRA była boginią ognia ziemskiego. Grupa Phoenix Poi Group zrobiła piękne show!

Sobotnie święto było okazją do podziękowania prowadzącym zajęcia teoretyczne, praktyczne i kulinarne w ramach programu ETNOPOLSKA. Jeszcze raz dziękujemy paniom: Anecie Kotyzie, Danucie Lizak-Prażuch, Beacie Gądek oraz Annie Dudkiewicz za ogrom przekazanej wiedzy i umiejętności.

Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego wydarzenia:

• Oddział w Wietrzychowicach Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie

• Panu Grzegorzowi Dudzie

• Firmie Habura (Sklep Delikatesy Centrum w Wietrzychowicach)

• Firmie Jaskółka rejsy statkiem w Gródku nad Dunajcem.

Dziękujemy sołectwu Nowopole, sołtysowi Nowopola pani Annie Nowak, Stowarzyszeniu Motocyklowemu ROAD RATS, OSP PAŁUSZYCE-NOWOPLE na czele z panią Marią Bratko, Kołu Gospodyń Wiejskich na czele z panią Anną Czupryną, członkom i prowadzącym Klub Seniora w Miechowicach Wielkich i Jadownikach Mokrych, paniom: Annie Lizak, Izabeli Gorli oraz Małgorzacie Marek! Dzięki Waszej pracy i pomocy to święto wyglądało tak pięknie!

Na koniec odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Chłopaki od muzyki”