“Ludzie mogą przychodzić i odchodzić, pory roku mogą się zmieniać, ale wspomnienia pozostaną na zawsze.”

17 czerwca 2023 roku w gminie Wietrzychowice, w miejscowości Miechowice Małe po raz IX odbył się Memoriał Pułkownika Władysława Kabata.

Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Wietrzychowice, Gminne Centrum Kultury w Wietrzychowicach oraz Stowarzyszenie Miechowice Małe.

Patronat honorowy nad imprezą sprawowała Pani Iwona Gibas członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz starosta Tarnowski – Pan Roman Łucarz.

Dziękuję za udostępnienie materiałów o Pułkowniku Kabacie Panu Ryszardowi Żądło z Tarnowa.

Co roku wspomnienia tamtych dni odżywają na nowo, powracają jak pamięć o naszych bohaterach. ,,W kącie pokoju nr 177, pomiędzy ścianą a żelazną szafą stoję w postawie na baczność. Co osiem godzin po dwóch oprawców zmienia się i przesłuchuje mnie bez przerwy. W razie najmniejszego ruchu biją moją głową o ścianę i kopią po kostkach i w golenie .Dla lepszej kontroli zakreślają kredą trójkąt wokoło moich stup i mówią ,,uważaj i stój spokojnie, bo jak nadepniesz na krechę , to cię zaraz …obelżywe słowa mówiąc. Ten, który kreślił trójkąt , mógł mieć najwyżej 18 lat. Sześć dób, bez snu, bez jedzenia, bez picia, wśród ustawicznych obelg i drwin, to piekło, to koszmar. Mimo próśb i błagań nie pozwolą ci pójść do ubikacji załatwić się z potrzebą naturalną i nie podadzą ci szklanki wody , za którą oddałbyś życie .Nogi popuchnięte do bioder , robią się sine i twarde jak kamienie (..).pragnienie jest piekielne, a oprawcy pożerają luksusowe frykasy, zapijając piwem i mówią. Jak będziesz grzeczny i będziesz mówił prawdę, dostaniesz jeść i pić , a nie….. to w tym koncie zdechniesz ‘’. Po godzinach pracy odwiedzają pokój liczni goście. Słychać i język rosyjski, przychodzą dygnitarze , bo oprawcy prężą się przed nimi jak struny. Bawią się ci sadyści i bielmem rozkoszy w swoich sadystowskich oczach…. cieszą się cierpieniem…. i męką bezbronnego człowieka. Od trzeciej doby przychodzi wysoka gorączka, później już zwidy i chęć samobójstwa za wszelką cenę. Trzy razy udało mi się zmylić czujność oprawców i wymknąć się nawet na korytarz i do sąsiedniego biura. Zostałem zmasakrowany, związany, zlany wodą i gdy bunt minął, postawiono mnie znowu jak uprzednio. Wreszcie przyszedł nieunikniony obłęd. Straciłem poczucie rzeczywistości i znalazłem się w celi nr 18 B ze sztywnymi nogami, poprzetrącanymi palcami dłoni ..i zupełnie niedołężny’’. Tak zapłacił za swoje bohaterstwo Pułkownik Władysław Kabat. Świadkowie o ,,Operacji III Most” mówili, że udana akcja to dar z nieba. Niektórzy zawdzięczają to Matce Bożej Wietrzychowskiej, której obraz w czasie wojny był przechowywany w Jadownikach Mokrych oraz żołnierzom niemieckim stacjonującym w okolicy, którzy z niewyjaśnionych przyczyn nie podjęli żadnej akcji rozpoznawczej i odwetowej. W dowód ocalenia od pacyfikacji mieszkańcy po wojnie postawili kościół ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wietrzychowicach. Na cześć jego pamięci odbyły się zawody biegowe .

Bieg na cześć Płk. W. Kabata prowadzili Pan Stanisław Nowak, Mariusz Giża oraz Krzysztof Biedroński przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miechowicach Małych.

Delegacje z Powiatu oraz gminy Wietrzychowice złożyły kwiaty przy tablicy i popiersiu Władysława Kabata.

Montaż słowno-muzyczny przygotowany został przez młodzież szkolną pod opieką Pani Moniki Kosman oraz scholii z Przybysławic pod opieką Pani Justyny Sitko i Ilony Grajdury.

Na scenie prezentowali się Seniorzy z Klubu Seniora Miechowice Wielkie oraz Jadowniki Mokre. Zespół przygotowywał Pan Stanisław Magiera oraz Pani Kinga Urban.

Historię patrona generała Maczka prowadził Pan Adam Gryczman, który przybył z całą ekipą z Mielca. Atrakcją był przejazd motorem wojskowym oraz samochodem terenowym, przy stoisku prezentowano broń z czasów II wojny światowej oraz inne przedmioty, hełmy, granaty, umundurowania i wyposażenia wojskowego.

Kolejną atrakcją był przyjazd całej grupy motocyklowej ROAD RATS na czele z Prezesem Panem Mariuszem Bratko.

Całość imprezy zakończyła się zabawą taneczna . Można było odnaleźć następujące stoiska: stoisko domu malarek Zalipie, stoisko z zabawkami , stoisko z dmuchańcami dla dzieci oraz stoisko z rękodziełem.

Szczególne podziękowania kieruję na ręce Wójta Gminy Wietrzychowice Pana Tomasza Banka głównego organizatora przy współudziale Pani Iwony Gibas Członka Zarządu Województwa Małopolskiego.

Te same słowa kieruję do Starosty Powiatu Tarnowskiego Pana Romana Łucarza za pomoc i współpracę. Z całego serca dziękuję za wspólnie spędzone chwile, za zaangażowanie, przygotowanie i organizację, wszystkim mieszkańcom Miechowic Małych na czele z Panią Sołtys Ewą Wojcieszek oraz Prezes Stowarzyszenia Panią Elżbietą Stryczek.To wielki zaszczyt z Wami współpracować.

Dziękuję za pomoc i zaangażowanie Panu Markowi Madejskiemu za pieczę podczas imprezy .

Swoje prace plastyczne w Konkursie ,,Operacja III Most’’ zaprezentowało 26 osób. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim wykonawcom. Nagrody zostaną wręczone w dniu 23 czerwca 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przez Wójta Gminy Wietrzychowice Pana Tomasza Banka. Komisja Konkursowa Jadwiga Gorla, Jolanta Kabat-Kozińska, Izabela Gorla w dniu 14 czerwca 2023 r. po obejrzeniu wszystkich prac postanowiła przyznać:

1. Amelia Magiera I miejsce

2. Karolina Lizak I miejsce

3. Luiza Kozłowska I miejsce

4. Weronika Wrońska I miejsce

5. Oliwia Janicka II miejsce

6. Monika Hajdas II miejsce

7. Łucja Pudło II miejsce

8. Nikola Gądek II miejsce

9. Emilia Krupa II miejsce

10. Amelia Pasek II miejsce

11. Liliana Kogut II miejsce

12. Hubert Magiera II miejsce

13. Zuzanna Kozińska III miejsce

14. Wiktoria Kozińska III miejsce

15. Nicola Szczerba III miejsce

16. Zuzanna Latocha IV miejsce

17. Maciej Latocha IV miejsce

18. Zdun Aleksandra IV miejsce

19. Roksana Borkowska IV miejsce

20. Martyna Majcher IV miejsce

21. Aleksandra Kozioł IV miejsce

22. Emilia Maj IV miejsce

23. Wiktoria Kozioł IV miejsce

24. Julia Włodkowska udział

25. Izabela Augustyńska udział

26. Weronika Kocialska udział

Atrakcje podczas imprezy: